O Kožedělníkovi

Jak a proč vznikl Kožedělník?

Je jaro 2013, dokončuji na Mendelově univerzitě bakalářskou práci o tématu urban exploration a zároveň pracuji pro reklamní agenturu. Obojí znamená, že sedím hodiny u počítače a tvořím virtuální hodnoty. Na Youtube náhodou narážím na návod o práci s kůží. Dochází mi, že bych chtěl tvořit rukama i něco hmatatelného.

Hledám kontakty na fungující sedláře a brašnáře, sleduji spousty tutoriálů a návody na nožířských fórech o kůži a v brněnském KARSu se zdravíme s paní vedoucí, protože tam jsem pečený vařený. Do suterénu stěhuji dva stoly ze zkrachovalých prostor textilní fabriky na Cejlu a s vrtačkou a draze vykoupenými odřezky z kůže vytvářím první peněženku a opasek. Pro radost ze sdílení prvního „úspěchu“ vymýšlím značku Kožedělník, která vzniká jako otrocký překlad angl. „leatherworker“ a které ve spojení se svým jménem používám dodnes.

“Děkuju, že fandíte Českému řemeslu!“

Honza – Kožedělník
 

Kožedělník

 • 2017

  Nová etapa

  Na podzim 2017 přichází nová životní etapa, kdy do naší dvoučlenné rodiny přichází další osobnost. V práci zjišťuji, že organizovat akce jako account manager se sice super adrenalin a že člověk pozná zcela nové prostředí, ale ze stresu šedivějící vlasy před třicítkou zas tak fajn nejsou, stejně tak jako vysedávání v kanceláři až do večera.
  Ve volném čase občas něco vyrobím a získávám další zakázky i jako fotograf. Po dlouhém rozmýšlení ve mne uzrává velké rozhodnutí a krok do neznáma.

 • 2018

  Kožedělník na volné noze

  Listopad 2018, po sedmi letech v reklamní agentuře jako v té době služebně nejstarší account manager balím kufry a konečně se odhodlávám postavit se na vlastní nohy jako freelancer. Stejně jako se celý život nevěnuji jedinému oboru a jako mne baví stále si rozšiřovat obzory, stávám se kreativním řemeslníkem na volné noze – Kožedělníkem pracujícím rukama a zároveň fotografem zaměřeným na focení svateb a staveb.

 • 2019

  Všechno nebo nic

  Přichází čas jít do toho naplno. Investuji do preciznějších nástrojů a hlavně pak pořizuji šicí stroj, díky čemuž se objevují zcela nové možnosti při designování nových výrobků. Od léta 2019 pak nastává poslední klíčová fáze – intenzivní příprava nových webových stránek, které spouštíme v listopadu a na kterých je mi ctí Vás tímto přivítat.

  Najdete zde neustále rostoucí řadu vyzkoušených výrobků, jejichž zakoupením uděláte radost sobě nebo svým blízkým coby originálním a kvalitním dárkem, a zároveň umožňujete mně coby Vašemu osobnímu řemeslníkovi žít svůj sen o tom, že se zvládnu uživit sám vlastníma rukama při kreativní a smysluplné práci.

  Děkuji Vám.

 • 2020

  Rok plný změn

  Na konci roku 2019 jsme vyzkoušeli první Vánoční sezónu na volné noze. Rok byl poznamenán smutnými událostmi, které mi vytvořily velkou emocionální zátěž, ale díky podpoře rodiny a přátel jsem dokázal zůstat silný a vyrovnat se s těmito výzvami. Práce na předvánočním maratonu zakázek mi poskytla potřebný odrazový můstek.

  Intenzivní nasazení mi pomohlo udržet mysl zaměstnanou a soustředěnou, což mi přineslo pocit účinnosti a smyslu. S novým rokem jsem se rozhodl vstoupit s novým elánem a plným souborem nových plánů a myšlenek. Cítím se připravený na nové výzvy a příležitosti, které mi rok 2020 přinese.

 • Další změny ...

  Než jsem se ale rozkoukal, rozrostla se nám rodina a opět bylo všechno jinak, protože, jak nás všichni upozorňovali, péče o jedno dítě je nic, oproti dvěma. Díky mé skvělé Kožedělnici jsme ale postupně našli rovnováhu, jak vše zvládat, a v mezičase jsme doladili stránky, abychom je v březnu spustili…

  Ano. Březen 2020. Opět přišlo něco jiného, tentokrát ale z Číny a nebylo to pozitivní. Pozitivní byla ale reakce lidí, kteří na jaře táhli za jeden provaz a snažili se pomáhat, kde se dalo. I proto na mou výzvu na Facebooku zareagovalo neskutečně velké množství lidí a díky novým zakázkám jsme mohli fungovat dál.

 • Šílené Vánoce

  Vstříc vánoční sezóně, která v tomto oboru začíná prakticky po letních prázdninách, jsme vykročili stylově, otestovali jsme si c+ na vlastní kůži. Chybějicí cca dva až tři týdny uspíšíly start předvánočního zakázkového maratonu, kdy jsme jeli skoro nonstop a který jsme zdárně ukončili přesně 23.12, kdy už byly všechny vyrobené dárky zdárně na svých místech a mně spadl kámen ze srdce – když něco slíbím, musím to splnit. A my to zvládli.

  Předjímat, co se bude dít v letošním roce 2021, mne po předchozích řádcích přijde trochu zbytečné, ale plány jsou jasné. V jednom člověku se tohle zvládnout nedá, takže se musím zaměřit na další budování naší malé rodinné dílny po všech stránkách. Zároveň bych si rád letos vyzkoušel účast na zajímavých designových trzích a hlavně budu pracovat na návrzích nových výrobků a vyladění těch stávajících.

 • 2022

  Jedeme dál!

  V lednu a na přelomu února jsme dokončovali objednávky, které nemusely být do Vánoc. Mezi ně patřila i taška Florentine ve speciální barevné kombinaci, ladící k botám Dr. Martens. Začátek roku je obdobím vymýšlení nových výrobků. Jedním z nich byl prototyp batohu, který se ukázal být sice parádní, ale zbytečně velký a bytelný. Pro další verzi se budu poučovat.

  Únor byl zastíněn válkou na Ukrajině a s tím spojeným strachem z budoucnosti. Každopádně jako spousta tvůrců a firem jsem chtěl nějak pomoct. Vyrobili a prodali jsme proto hromadu výrobků v kombinaci barev žluté a modré. Celkově jsme za celý rok přispěli odhadem 100 000 Kč..

 • Posouváme hranice

  V březnu jsem přemýšlel nad novým střihem a na přání jedné zákaznice jsem vytvořil velkou shopper tašku Mona. Rozhodl jsem se vypsat soutěž o jméno pro novou kabelku, kterou nakonec vyhrál návrh Carmen.

  Květen byl obdobím jara a účasti na Dyzajn Market v Praze. Přestože jsme měli obtíže s umístěním stánku, podařilo se nám navázat kontakt se zákazníky. Také jsme začali experimentovat s neokoukanými pastelovými barvami kůží.

  Září nám přineslo Mint Market v Brně, kde jsme zjistili, že naše RAW výrobky jsou oblíbené. V říjnu jsme přidali možnost prémiového zipu k tašce Carmen a nabídli tašku Florentine v RAW verzi.

 • Ještě šílenější Vánoce!

  Listopad: Experiment s táhnutím auta na koženém opasku! Začátkem měsíce jsem se inspiroval krásným počasím a zrealizoval dlouho plánovaný nápad: vytáhnout auto pomocí opasku z naší dílny. S kamarádem jsme vytvořili video a zjistili jsme, že opasky to zvládly v pohodě. Pokud tohle unesou, co ještě zvládnou?

  V prosinci nás čekal Vánoční výprodej skladovek! Poslední měsíc v roce byl šílený. Za listopad a prosinec jsme zvládli tolik práce jako za zbytek roku dohromady. Jeli jsme na hraně možností, a i přes nemoci a další komplikace jsme vše stihli. Nakonec jsme provedli velký vánoční výprodej skladovek, aby bylo místo na nové výrobky. Myslím, že to byla dobrá volba!

““Tak takový byl rok 2022. Držte nám prosím palce, abychom propluli rokem 2023 lepší a silnější. Děkujeme za podporu!“

Honza – Kožedělník

Napsali o nás: