Pod pokličkou: Jak vyrábíme opasky

Čas od času se setkávám s názorem, že vyrobit opasek není nic složitého, že to zvládne každý – “..vždyť se jen vyřízne pás kůže, připevní se k němu přezka a je hotovo, ne?”. Jasně, jde to taky. Ale když dva dělají totéž, není to totéž a v tomto článku Vás nechám nahlédnout pod pokličku, jak vyrábíme prvotřídní opasky na míru u mne, u Kožedělníka. Názorně Vám totiž ukážu, co všechno se nachází v neviditelném intervalu mezi objednáním a okamžikem, kdy balíček s vyrobeným opaskem na míru přistane u Vás doma.

Široký pánský opasek do riflí s nerezovou přezkou, z béžové usně a s prošíváním v pískové barvě
https://kozedelnik.cz/produkt/opasek-siroky-nerez-bezovy/

1. PŘÍPRAVA, ŘEZÁNÍ A VYSEKÁVÁNÍ

Dříve jsem práci na opasku začínal ručním barvením, takže mi stačilo mít na skladě několik nebarvených hovězích usní v několika sílách a vyrobil jsem vše. Bylo to ale zdlouhavé, dlouhodobá inhalace lihových barev není nic moc a fixování barev proti nechtěnému barvení a odolnost proti vodě byla drahá a ne vždy efektivní. A tak jsem si řekl: “A dost!” a po pečlivém výběru u jiného dodavatele už vyrábím jen profesionálně nabarvených prvotřídních kůží různých variací a z různých evropských koželužen.

Nejdříve vyberu vhodnou useň dané barvy. Na opasky používám 3-4 mm silnou hovězí useň, nejkvalitnější je krupon (výsek na hřbetu od zadku po lopatky, má cca 2 metry čtvereční), případně u některých barev využívám i ramena (výsek od lopatek přes krk – výrazná kresba a vrásky). Důležité je pás řezat podélně ve směru hřbetu, kdy má kůže nejmenší průtažnost. Blíž ke kraji kůže navíc měkne, takže kraje na opasky vůbec nepoužívám. Přesnost je klíčová, každá nerovnost by byla později vidět. Perfektně ostré kvalitní nástroje jsou polovinou úspěchu. Druhou polovinou je pečlivost a schopnosti 🙂

 

Prvotřídní hovězí krupon v celé své kráse
Měření a rýsování ve směru hřbetu, ve kterém je useň nejpevnější
Přesnost a pečlivost řezání jsou klíčové
Ruční řezačka pásů v praxi
Díry okolo přezky vysekávám na ručním lisu – tady není žádný pozitivní přínos měřit a děrovat zdlouhavě po jednom
Zadní strana u přezky se ztenčí pro menší namáhání kůže v ohybu
Po změření celkové délky se špice opasku usekne speciálně tvarovaným zakulaceným výsekem
Detaily jsou vše – zakulacenou špici ještě trochu vyladím na brusce

 

2. ZALEŠTĚNÍ VŠECH HRAN

Patrně nejdelší fází výroby je úprava hran. Detail, který odlišuje kvalitní výrobu od té “odfláknuté”. U běžné konfekce se často setkáte s koženými pásky a řemínky s nezapravenými, jen tak nahrubo kolmo seříznutými hranami a maximálně přetřené barvou. Taková hrana pocitově řeže, je nepříjemná na dotek a prostě to je humpolácké řešení, které jen výrobci ušetří spoustu nákladů a času. V lepších případech jsou pak podobné výrobky alespoň levné. V horším jsou kvůli známé značce drahé a obhajoba zní “aspoň poznáte, že to je kůže”. Je to nesmysl a přiznávám, nemám to rád. Proto si s hranami dávám vždycky záležet a na výrobcích od Kožedělníka pravděpodobně nenajdete neupravenou pohledovou hranu.

A jak se to dělá? Mrkněte na popisky pod fotkami. Stejným způsobem se upraví i kožená průvlečka za přezkou. Správných postupů existuje více, mně se osvědčil tento.

 

 

Speciálními noži, tzv. hranořízky se všechny hrany z líce i z rubu seříznou do obloučku o cca 45°
Poté se hrana ještě ručně lehce zabrousí smirkem, aby byla co nejplynulejší
Syrovou hranu natírám lihovou barvou v co nejbližším odstínu. Čím světlejší barva, tím je důležitější přesnost
Nabarvená hrana se natírá některým speciálním prostředkem pro snadnější leštění
Poté se hrana leští pomocí různých nástrojů, například různě tvarovaných dřívek nebo kostí
Stejný postup následuje i u kožené průvlečky za přezkou, která se pak zkrátí na potřebnou délku.
Vyleštěnou hranu ještě fixuji neutrální barvou na hrany, která přidá trochu lesku a zafixuje lihovou barvu

 

3. ŠITÍ, RAŽBA A KOMPLETACE

Moje oblíbená část. Proč? Protože jsou konečně hotové hrany 🙂

Řemen by se zdál skoro hotový, ale ještě toho dost zbývá. Asi dvě třetiny zákazníků si nechávají opasek obšít, protože právě obšití dokáže z opasku vytvořit pravý originál a na první pohled jej odlišit od běžné konfekce a podtrhnout Váš vkus. Používám silné obuvnické nitě v mnoha barvách, ať už decentních, nebo naopak vkusně kontrastních (v oblíbenosti spolehlivě vedou černé opasky s modrým a červeným obšitím). Nejvýraznějším prvkem opasku je ale vždy přezka. Přezky používám vždy nerezové a mosazné, které nezpůsobují alergii a jsou nezničitelné – dle výrobce vydrží v tahu sílu několika stovek kilogramů. Místo nýtů používám dražší opaskové šroubky, jsou festovnější a dají se kdykoli demontovat. Teprve po kompletaci opasku a obšití vyrážím do opasku díry, aby se opasek zapnul přesně na Vaši míru. Posledním krokem je ražba loga a monogramu. Je to podpis mojí dílny a jsem na něj hrdý. Na druhou stranu nechci dělat ze zákazníků chodící billboard, takže logo je vždy schované tak, že během nošení není zvenčí vidět. Oproti tomu monogram na přání obvykle razím na pohledovou stranu, u opasku na konec špice.

 

Připravený řemen i s průvlečkou obšívám na vybranou nití. Šicí stroj je pořád jen stroj, a tak šití je nejnapínavější částí celé práce. Pokud se stane chyba, celá práce může jít klidně do koše a začínáte odznova
Konce nití se po zapošití pečlivě zatavují, aby se nikde nic nepáralo, nelezlo ani neplandalo
Přezky z nerezové oceli nebo mosazi jsou prakticky nezničitelné a hypoalergenní. Místo nýtů používám nerezové a mosazné šroubky. Na materiálu se prostě nesmí šetřit
Díry na zapínání opasku razím pomocí oválného děrovače. Je to pracnější na pečlivost, ale minimalizuje se tak obnošení a vytahávání dírek při nošení.
Před kompletací razím na každý výrobek své logo, u opasků hned za přezku, kde bude při nošení překryté volným koncem
Posledním krokem je na přání ražba monogramu, který umisťuju na viditelné místo, pokud si zákazník nepřeje jinak
Nyní je opasek konečně hotový. Ještě se ale musí nějak dostat k zákazníkovi

 

4. DÁRKOVÉ BALENÍ KAŽDÉ OBJEDNÁVKY

Opasek je hotový. Teď se musí zajistit, aby se dostal ve stejném stavu k zákazníkovi a aby balení vypadalo důstojně. Každý výrobek, který si u mne objednáte, k Vám proto dorazí v ekologickém dárkovém balení z papíru a dřeva. Zabere to další čas, ale ze zkušenosti vím, že to mí zákazníci vítají. Pokud chcete výrobek někomu věnovat, máte po starostech s tím, do čeho dárek zabalit. A pokud je výrobek to pro Vás osobně, tak aspoň můžete mít radost z vlastního dárku, který Vám někdo zabalil – máte to prostě se vším všudy 🙂

 

Krabice neobjednávám po 10000 ks, takže ruční razítko a jedem
Krabičky vystlané dřevitou vlnou zajistí, aby opasek uvnitř nelétal a neštěrchal. Zároveň dřevo s kůží zkrátka perfektně pasuje a příjemně v krabičce voní
K dárkovému balení přikládám vždy koženou vizitku s vyraženými údaji – pravděpodobně ji hned nevyhodíte a v budoucnu se tak můžete kdykoli ozvat, kdyby cokoli
Krabička s opaskem se vloží do větší krabice, aby se dobře převážela a neobouchaly se rožky
Zalepeno, hotovo, konečně připraveno k odeslání.

 

5. VYBÍREJTE KVALITU

Na závěr si můžete sami porovnat dva opasky. Na jedné straně poctivě vyrobený Kožedělnický opasek do riflí z béžové probarvené usně, s nerezovou přezkou i šroubky, s pečlivě zapravenými hranami, kontrastním obšitím a oválnými dírkami … a na straně druhé humpolácky narychlo zbouchlý pásek z ručně barvené kůže, s hrubými neupravenými hranami, s lacinou přezkou připevněnou pomocí pár nýtků a běžnými kulatými dírkami, co se časem vytahají.

Oba jsou z hovězí kůže. Oba budou držet kalhoty na svém místě. Rozdíl určitě vidíte sami. A teď už i víte, proč je i s na první pohled jednoduchým opaskem tolik práce a proč stojí, co stojí.

Pokud chcete opravdu kvalitní řemen, co Vám vydrží dlouhé roky, v přesné délce přímo pro Vás a vyrobený v oblíbené barevné kombinaci i s monogramem, tak nešetřete na špatném místě a nechejte si vyrobit důstojný opasek na míru. Zároveň to je perfektní dárek pro chlapa, který nikdy nezklame.

 

> KVALITNÍ OPASKY NA MÍRU VYBÍREJTE ZDE <

 

Humpolácký versus poctivě vyrobený opasek
Laciná plechová přezka vs. nerezová masivní přezka testovaná na zátěž několika stovek kilogramů
Špice opasku se zapravenými hranami vs. humpolácká nahrubo vyseklá špice
Odfláknutá ostrá špice vs zapravená špice se zapravenými hranami
Detaily ve zpracování jsou klíčové, oválné dírky se nošením méně deformují a vydrží více
Pokud je jediným kritériem cena, volte alespoň pravou kůži, když už nic
Kvalitní a neodfláknutý opasek je ale investicí – vydrží Vám krásný a budete z něj mít radost dlouhé roky. Každý den.